Ο Δρόμος Του Γιοφυριού
![](https://travelarta.gr/wp-content/uploads/2023/12/ΔΡΟΜΟΣ-ΓΙΟΦΥΡΙΟΥ.jpg)
Στα τέλη Μαρτίου, η πόλη γεμίζει με δρομείς και περιπατητές από όλη την Ελλάδα. Η πρό(σ)κληση είναι να συμμετάσχουν στο Δρόμο του Γιοφυριού, έχοντας τη μοναδική ευκαιρία να περπατήσουν ή να τρέξουν δίπλα στα σημαντικότερα αξιοθέατα της περιοχής.
Το Κάστρο και οι βυζαντινοί Ναοί της Παναγίας Παρηγορήτισσας, της Παναγίας των Βλαχερνών και της Αγίας Θεοδώρας, είναι μερικά μόνο από τα μνημεία που περιλαμβάνονται στη διαδρομή, ενώ από αυτή δε θα μπορούσε να λείπει το φημισμένο Γιοφύρι της Άρτας, το πιο γνωστό τοπόσημο στην Ήπειρο.