Το εξωτερικό του Ναού θυμίζει έργο της Ιταλικής Αναγέννησης. Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί η οροφή του Ναού με τους πέντε τρούλους, από τους οποίους ο κεντρικός στηρίζεται πάνω σε διπλούς κίονες και δίνει την εντύπωση ότι αιωρείται.
Ο επισκέπτης αξίζει να δώσει προσοχή στη βόρεια αψίδα, όπου εικονογραφείται η Γέννηση του Ιησού Χριστού και γύρω του στέκουν μορφές αγίων, μάγων, ποιμένων, ευαγγελιστών και προφητών.
![](https://travelarta.gr/wp-content/uploads/2024/01/logoi-arta-parigorotisa.jpg)