![](https://travelarta.gr/wp-content/uploads/2023/12/syrrako_shutterstock2.jpg)
Τα Τζουμέρκα άγρια και επιβλητικά αποτελούν μέρος της οροσειράς της Νότιας Πίνδου. Βρίσκονται κατά κύριο λόγο στην Ήπειρο στην ορεινή Άρτα και διασχίζονται από τα ορμητικά ποτάμια Αχελώο και Άραχθο από του οποίου το φράγμα σχηματίζεται η παραμυθένια, γαλαζοπράσινη λίμνη Πουρναρίου.
Στους πρόποδες των Τζουμέρκων θα βρεις ελατοστόλιστα χωριά που θα σου πάρουν τα μυαλά!
Αλπικά τοπία, ελατοσκέπαστα μονοπάτια, εντυπωσιακοί καταρράκτες, πεντακάθαρα νερά που τρέχουν μέσα από πετρόκτιστες βρύσες, αιωνόβιοι πλάτανοι που χαρίζουν απλόχερα τη σκιά τους στις πλακόστρωτες πλατείες, μικρές ονειρεμένες λιμνούλες ιδανικές για μπάνιο και ψάρεμα, ορμητικά ποτάμια έτοιμα να σε ταξιδέψουν σε άλλη διάσταση!
Εδώ πέρα οι θεοί, πολεμώντας με τους τιτάνες, έσπειραν βράχους μεγάλους κι απότομους, για να γίνουν φυσικά οχυρά. Και κάστρα και πύργοι. Και σμίλεψαν ύστερα δρόμους ανάμεσά τους, χαράδρες και μονοπάτια, για να βρίσκουν τα νερά φλέβες σαν ανοίγει ο καιρός και λιώνουν τα χιόνια, όταν ο ήλιος αναμερίζει τα σύννεφα και μεγαλώνει τη μέρα.
Η ορεινή Άρτα. Που πολύ την αγάπησαν και τη λάτρεψαν τα παιδιά της. Και την κράτησαν ζωντανή κι όρθια. Γιατί άστραψε το καριοφίλι και βρόντησε στα λαγκάδια της. Και φούντωσε το αντάρτικο στις κορφές και τα πλάγια της. Σκουφάς, Κατσαντώνης, Καραϊσκάκης, Άρης, Ζέρβας. Στους δρόμους του αγώνα και της θυσίας. Για μια ιδέα. Για τη λευτεριά της πατρίδας. Που στέκει ακόμα στα καραούλια κι αγναντεύει μακριά. Περιμένοντας τα παιδιά της: να ‘ρθουν απ’ τα ξένα. Περιμένοντας των παιδιών της τους φίλους. Τους ξένους. Τους περαστικούς. Να τους δωρίσει κάτι απ’ τη μαγεία του τοπίου της. Να τους φυτέψει κάτι απ’ τη γοητεία της ιστορίας της.
Πως πάμε:
Το 70% ανήκει στην Άρτα οπότε από Ιόνια βγαίνουμε στην έξοδο της Άρτας, και στη διασταύρωση πάμε αριστερά για Τζουμέρκα ακολουθώντας την Ε.Ο Άρτας Τρικάλων. Το 10% ανήκει στα Τρίκαλα οπότε από Τρίκαλα μπαίνεις από Πύλη Τρικάλων ακολουθείς την Ε.Ο Άρτας Τρικάλων και στην διασταύρωση για Περτούλι πας αριστερά.
Το 20% ανήκει στα Ιωάννινα οπότε αν ο προορισμός σου είναι Β. Τζουμέρκα μπαίνεις από Εγνατία στην έξοδο για Τζουμέρκα.