Τι περιλαμβάνει το πανηγύρι της Άρτας
![](https://travelarta.gr/wp-content/uploads/2024/03/panigiri-3.jpg)
Συνήθως, όταν γιορτάζει μια ενορία τελείται Θεία λειτουργία, γίνεται περιφορά της εικόνας του Αγίου ή της Παναγίας. Στο προαύλιο χώρο της εκκλησίας, κοντά στην ενορία ή στην πλατεία του χωριού διεξάγεται το πανηγύρι που περιλαμβάνει φαγητό, ποτό, τραγούδι και χορό.
Ο χορός και το τραγούδι τις περισσότερες φορές ξεκινάει μετά το τέλος της εκκλησίας και κρατάει έως το πρωί της άλλης ημέρας. Υπάρχουν βέβαια και πανηγύρια που ξεκινούν το βράδυ. Τα δημοτικά τραγούδια έχουν την τιμητική τους. Όπως επίσης και οι παραδοσιακοί χοροί. Πολλές φορές καλούνε στα πανηγύρια χορευτικά από τις γύρω περιοχές κι όχι μόνο. Δε λείπει δε ο χαλβάς, τα παιχνίδια για τα μικρά παιδιά… στήνεται μια μικρή υπαίθρια αγορά. Τα πανηγύρια στην Άρτα είναι πολλά και ποικίλα. Όποιος τα επισκεφτεί μπορεί να καταλάβει την ομορφιά τους. Συγκεντρώνουν πάρα πολύ κόσμο. Ιδιαίτερα τα πανηγύρια που έχουν και το παραδοσιακό καγκελάρι. Είναι η απόλυτη εμπειρία!